27 Ocak 2015 Salı

başka sinema özel seçkisi - bir

uzun zamandır almak istediğim bir box setti. içerisinde inside llewyn davis, the great beauty, the square ve le passe filmleri bulunuyor. tüm filmleri yaklaşık bir hafta içerisinde bitirdim ve kesinlikle arşivlerde bulunması gereken bir seçki olmuş diyebilirim. zaten başka sinema gibi bir kurumun yanlış film seçimleriyle karşımıza geleceğini düşünmüyordum. bu yazımda da sizlere bu filmleri kısaca anlatmaya ve bu seti almanız için teşvik etmeye çalışacağım. çünkü gerçekten pişman olmayacağınızın garantisini verebilirim. beğenme sıralamama göre sondan başa gittiğimi söyleyerek filmlere geçiş yapıyorum.


dört/ the great beauty
aslında film çok sayıda ödül almış fakat ben pek beğendiğimi söyleyemem. yönetmenliğini paolo sorrentino'nun yaptığı bu film, ilerleyen yaşına rağmen karşı konulamaz bir cazibeye sahip olan yazar gamberdella'yı anlatıyor. bu süslü ve ihtişamlı hayatında ters giden bir şeylerin olduğundan emin olduğu için yazmaya uzun süre ara vermiş. bizler de bu karakterin aslında tüm romayı tanımasına rağmen nasıl yalnız olduğunu ve yazar kişilerin hayatlarındaki o çirkin yazamama duygusunu izliyoruz.

üç/ inside llewyn davis
bu film ile ilgili uzun bir yazıyı daha önceden yazmıştım. coen biraderler tarafından yönetilen bu filmde de greenwich müzik sahnelerinde gezinen bir gencin, sanatçının, bir haftasını izliyoruz. hayatın bir insanı nasıl görmezden geldiğini ve ne kadar büyük umutlarımız olursa olsun yine de bazen hayatın bizi pas geçtiği gerçeğini görüyoruz.

iki/ the square
toronto film festivalinde ve sundance film festivalinde ödüllerine kavuşan, oscar'da ise ödülü 20 feet from stardom'a kaptıran belgesel filmimiz the square. jehane noujaim'in bizlerle buluşturduğu bu film, iki buçuk yıl boyunca süren, büyük bir kaos haline dönüşen mısır devrimini bizlere gösteriyor. devrimin en başından, en sonuna kadar olayların içinde olan bir karakter ile, biz de kendimizi tahrir meydanında buluyoruz. özellikle gezi parkının gençliği olarak bu filmi kesinlikle izlememiz ve farklı ülkelerde yaşayan, farklı tenlere sahip olan ve farklı dillerde konuşan insanların nasıl aynı güzel duygulara sahip olduğunu görmemiz gerekiyor.

bir/ la passe
özel seçki içerisinde izlediğim en güzel filmdi. asghar ferhadi'nin çektiği ve en iyi kadın oyuncu ödülü ile berenice bejo'nun oynadığı bu filmi beğenmemek imkansız. filmi yeni izlediğim için hemen film ile ilgili bir yazı yazmak istemedim, filmi iyice sindirmeyi ve belki bir kere daha izleyip öyle yazıya dökmeyi istiyorum. izlediğim iyi dram filmlerinden olan la passe bir ailenin dramını anlatıyor. geleceğe umutla bakmalarına rağmen geçmişlerinden kurtulamayan bir ailenin ertelenmiş umutlarına nasıl üzüldüğünü izlemek istiyorsanız, asghar ferhadi bu film ile sizin imdadınıza yetişmiş diyebilirim.

en kısa sürede özel seçki iki'yi de alıp, yine aynı şekilde bir liste yazacağım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder