24 Şubat 2015 Salı

felsefe kokan film : pk

neden bilmiyorum ama hint sineması ile aramda her zaman bir mesafe varmış gibi geliyor. filmi izlemeye başlamadan önce samimi olmaya çalışırken samimiyetsiz olmayı başarabilen, içerisinde garip danslar barındıran ve kalitesiz oyunculuklara hazırlıyorum kendimi. fakat ne zaman ki bir hint filmi izlesem günlerce filmden çıkamıyorum. bu kadar da başarılı olunmaz ki diyorum. bu garip ve anlamsız ön yargım belki nice güzel filmi kaçırmamı sağladı fakat ön yargıma rağmen yakalayabildiğim filmler bana bir çok şey katarken bir yandan da harika zaman geçirmemi sağladı.

pk'da tam olarak böyle bir film benim için. rajkumar hirani'nin yönettiği ve başrolünde bir hint efsanesi olan aamir khan'ın 2014 senesi komedisi olan pk. ilk yarım saat boyunca biraz sıkıcı olan ve ekrana bakmak yerine duvarı izlemeyi tercih edebileceğiniz bu film, yarım saat sonra sizi öyle bir ekrana bağlıyor ki, yaşamayı unutuyorsunuz desem yeridir. sürükleyiciliğinin yanında komedinin olması, aynı zamanda ağır bir dram ve felsefe ile süslenmiş olması da filmin aslında ne kadar inanılmaz bir yerde olabileceğini kanıtlıyor. bütün duyguları tek bir filmde bu kadar yoğun olarak yaşatmak ve bu duyguları yaşatırken de bu kadar düşündürebilen bir filmi daha önce izlemediğimi söyleyebilirim.


filmin merkezi kategorisi felsefe desek yanılmış olmayız heralde. her ne kadar komedi ve romantik başlığı altında da görsek, bütün bir film boyunca çok güzel bir sorgulama izliyoruz. aamir khan'ın oynadığı peekay karakteri, dünya üzerindeki din oluşumunu ve tanrı'yı bütün çıplaklığıyla sorguluyor. hindistan gibi binlerce inanışın olduğu bir ülke'de böylesine bir sorgulamayı bu kadar açık yapmak da bu filmin ne kadar zor oluğunun kanıtlarından sadece bir tanesi.

filmin başında, dört milyon uzaklıktaki bir gezegenden gelen uzaylı peekay dünya ile tanışıyor. bu tanışma da dünya'ya yeni gelen bir çocuğun tanışması gibi oluyor. tamamiyle çıplak ve sürekli sorular sorarak öğrenmeye çalışan bir karakter. kendisini dünya'ya getiren uzay gemisini çağırmaya yarayan aleti bir hırsız tarafından çalınıyor ve hikaye başlıyor. tüm insanların biz yardım edemeyiz, sana tanrı yardım edebilir tavsiyesine kulak verip tanrı'yı aramaya koyuluyor. bu arama esnasında yolu başarılı bir televizyon çalışanı olan jaggu ile kesişiyor. jaggu'nun o'na inanması ile pk artık kendisini daha iyi ifade edebilecek hale geliyor ve tanrı'yı arama sürecine jaggu'yu ortak ediyor. bu noktadan itibaren hikaye bir anda çok başarılı sayılabilecek bir felsefe filmi haline dönüşüyor. pk, tanrı'yı, insanların kendi menfaatleri uğruna yarattıkları bir oluşum olarak görüyor ve insanların bu oyunlarına yanlış numara ismini veriyor. bütün dinleri tek tek sorgulayan bir isim olarak tüm tabuları aslında istemeden yıkmaya başlıyor. böylesine hassas bir konuya değinirken tek bir dini sorgulamak yerine bütün dinleri tek bir potada eritiyor. bu yüzden de pk bütün insanlığın izlemesi gereken bir film haline gelmiş.

rajkumar hirani bu başarılı felsefeyi anlatırken, sanatı ağır bir şekilde işlemek yerine komedi dilini tercih etmiş. aamir khan zaten hint sinemasının en çok gülünen ve en çok sevilen karakterlerinden birisi. bir de böyle kaliteli filmler ile karşımıza çıkınca kendisine hayran olmamak elde değil. kendisine bütün film boyunca anushka sharma eşlik ediyor. en az aamir khan kadar yetenekli olan anushka'da filmin hakkını verecek bir oyunculuk sergilemiş. zaten filmde başarısız diyebileceğimiz hiç bir oyunculuk yok. nedendir bilmiyorum ama kesin berbat oynamışlardır diye başladığım her hint filminin oyunculuklarından tatmin olduğum kadar hiç bir filmin oyuncuları beni tatmin etmiyor.

kahkahanın doruklarına çıkarken bir anda ağır dram ile kalbinize dokunan, tam bu duyguya da alıştığınız anda sizi düşünmeye iten, kısacası her dakika farklı bir duyuya hitap eden bir film. bu duygu geçişlerini bu kadar başarılı yaptıkları için filmin sürükleyiciliği ve izlenilebilirliği çok yüksek. zamanın nasıl geçtiğini anlamadan, sizlere bu dönemin en çok tartışılan konusunu açık, sade ve tatlı bir dil ile anlatılan bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. benim gibi her hint filminin başına ön yargılarıyla oturan bir kişinin bile hayatı boyunca izlediği en güzel filmlerden birisi olabilen pk'yı izlemeyen kişiler hayatlarında büyük bir eksikliğe sahip olacaklardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder