9 Şubat 2015 Pazartesi

true detective'den başarılı bir long take

hepimizin hayran olduğu bir plandır long take. kurguya gerek duymayan, yönetmenin motor sesinden, kes diye bağrışına kadar olan kısımları kesintisiz ve uzun dakikalar boyunca plan çekme sanatıdır. yönetmenliğe yeni başlamış tüm kişiler, bir gün bu planı çekebilme hayali ile yanıp tutuşurlar. çekmesi çok zordur fakat izletmesi de inanılmaz gurur vericidir.

çekimin zorlu olmasından dolayı pek fazla yer de denk gelmeyiz bu plana. ustalığını tüm dünyaya kanıtlamış bir kaç yönetmen hariç, genel olarak bir çok amatör eline yüzüne bulaştırır. örnek vermek gerekirse, bu senenin güzel sayılabilecek filmlerinden(!) birdman'de gördük bu çekimi. inarritu, başrol oyuncusunu times square'de uzun bir yolculuğa çıkarıp, daha sonra tiyatro salonuna sokmuştu. her ne kadar filmi beğenmesem de, bu sahne diğer bir çok insan gibi benim de aklıma kazındı. zaten üzerinde emek harcanmış bir long take, film ne kadar kötü olursa olsun kalitesini belli ederek, kendisini unutturmamayı başarıyor.

true detective dizisini izlemiyorum fakat internette denk geldiğim bu sekansı sizlerle paylaşmak istiyorum. gerçekten başarılı ve üst sıralara oynayacak bir plan çekimi olmuş. cary fukunaga, çektiği bu long take ile isminden uzun süre söz ettirecektir. böylesine güzel sahnelerin izlenmeden geçilmesini gerçekten istemiyorum, çünkü çok nadir görebileceğimiz bu sahneleri çekmek hem çok zor, hem de izlemesi bir o kadar eğlenceli.

neden olduğunu anlayamadığım bir şekilde videoyu youtube üzerinden paylaşanlar, bu yazının içine videoyu yerleştirebileceğimiz kodu pasif hale getirmişler. bu yüzden video'yu bu sayfadan değil de, buraya tıklayarak youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder