3 Şubat 2015 Salı

yollarda sizi yalnız bırakmayan 9 şarkı

uzun yola çıktığım zamanlarda yüzümde hep bir gülümseme olur. bunun sebebini dinlediğim şarkılara bağlıyorum. yol şarkıları olarak geçen bu şarkıların çok farklı bir kimyası var. ne zaman dinleseniz, yalnız başınıza bir vosvosun içerisinde, biraz sonra tepenizde bir kamera genel plana geçecekmiş gibi hissettirir. işte uzun yollarımıza soundtrack olabilecek, denenmiş ve başarılı sonuç alınmış o dokuz şarkılık liste.1- dire straits - sultans of swing
evet klişe. fakat adeta yol şarkısı olması için yazılmış bir şarkıyı pas geçmeyi istemedim. dire straits'in geneline baktığımızda aslında bir çok şarkısının bu klasmanda olduğunu görüyoruz fakat sultans of swing şarkısı, uzun yollarda her zaman farklı bir yere sahip olmayı başarmış, garantisi olan bir şarkı.

2- eagles - take it easy
muhteşem bir vokalin, tatlı bir akustik gitar ile desteklenmesi sonucu ortaya çıkan bir şarkı. eagles zaten hotel california adında şarkısıyla bize her zaman yolları, yol kenarındaki otelleri hatırlatıyor. bilinçaltımıza böyle işlenmiş bir grubunda, take it easy gibi bir şarkısını uzun yollarda pas geçecek değiliz.

3- terry jacks - seasons in the sun
bazı şarkılar nasıl oluyor da hiç eskimiyor gerçekten hayret ediyorum. bu şarkıya bu kadar hayret etmemin sebebi de, ben bu şarkıyı dinlerken, aile üyelerimden birisi olan babamın, sen bu şarkıyı nereden biliyorsun, benim gençliğimin şarkısı şeklinde bir çıkış yapması. kaliteli müzik her dönemde kendini dinletiyormuş demek ki.

4- the rezillos - top of the pops
bu kadar tatlı bir isme olan şarkı nasıl olur da çirkin olabilir? araba içinde, iki kişiden fazla seyehat ediyorsanız, arabanın içini bir dans pistine çevirecek şarkılardan birisi. eğlenceli, bir o kadar sosyal mesajı bol bir şarkı. sen çok yaşa fay fife, sayende yollar bize dar geliyor.

5- don mclean - american pie
bir star wars severiyseniz, girişiyle bile sizi çok uzaklara götürecek bir şarkı. sözlerin ağırlıklı olduğu, altında güzel bir müzikal altyapı barındıran american pie şarkısı, sizi bir eğlendiriyor, bir hüzünlendiriyor. amerikan pastasına hiç bu kadar hüzünlü veda etmemişsinizdir.

6- blondie - one way or another
bir amerikan dizisinde, yolda giden karakterlerin topluca söylediği eğlenceli şarkıları hepimiz biliyoruz. işte, one way or another şarkısı tam olarak bu kategoriye girecek bir şarkı. içerisinde bir de üst düzey solo barındıran bu şarkıyı bir kaç tekrardan sonra daha çok sevmeye başlıyorsunuz.

7- pat benatar - hearthbreaker
pat benatar isminin bu dünyaya bıraktığı tek hediye sanıyorum. guitar hero oynayanların en eğlenceli şarkılarından birisini biz yollara ortak ediyoruz. bize bağıra çağıra şarkı söyleme imkanı sunan bu şarkı, bu playlistte bir yeri hakediyordu.

8- pink floyd - wish you were here
evet, illa her yazıya pink floyd'u yazacağım, buna artık yavaştan alışsanız iyi edersiniz. fakat yabancı bir playlist yapıldığı zaman, pink floyd'un içinde olmaması bana sanat düşmanlığı gibi geliyor. böylesine güzel bir gitar sesini dinleten bu şarkıyı, yolda dinlemek sizi sakinleştirecek ve kulağınızın pasının silinmesini sağlayacaktır.

9- cem karaca - bindik bir alamete
yazmasak olur muydu? olmazdı tabii ki. tamamiyle yabancı bir playlist düşünsem bile, içerisine bir adet yerli şarkı katmadan duramıyorum. yılların eskitemediği, 16 sene önce yazılmış bir şarkının sözlerinin hala bugünü anlatmasına şaşırdığımız bu şarkıyı da hep bir ağızdan söylemek enerjimizi tekrar doldurmamıza yarıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder